Ktoré pravidlo úspechu je najdôležitejšie?

13.1. 2020Michal0

Skutočná pravda na ktorej je založený úspech vášho života spočíva v odpovedi, že za kvalitu vášho života je zodpovedná len jediná osoba a to ste vy!

Ak chcete byť úspešný, musíte prevziať stopercentnú zodpovednosť za všetko, čo vás v živote stretne. Patrí k tomu úroveň vašich úspechov, výsledky, ktoré dosahujete, ale aj úroveň vašich neúspechov.

„Prijať túto pravdu je skutočne ťažké.“

Je verejným tajomstvom, že väčšina z nás je zvyknutá za stránky nášho života, ktoré sa nám nepáčia obviňovať druhých ľudí alebo čokoľvek mimo nás. Obviňujeme svojich šéfov, partnera, počasie, vládu…proste každého len nie seba.

Nechceme vidieť, že skutočný problém spočíva v nás. Ste to vy, váš sused, kamarát alebo kolega v práci kto vytvára kvalitu vlastného života. Aby ste v živote dosiahli úspechy a ciele, ktoré sú pre vás najdôležitejšie, potrebujete prevziať za svoj život stopercentnú zodpovednosť.

Všimli ste si, že ľudia nemajú svoj život pod kontrolou a preto sa neustále sťažujú?

Je to taký stereotypný program v našej mysli, ktorý sa spustí automaticky, keď sa nám niečo nepodarí. Začneme hľadať vinníka a obviníme ostatných. Poznáte to? Nebol som výnimkou, robil som to aj ja. Pochopil som, že človek potrebuje dospieť, vyzrieť v osobnom rozvoji, vedieť sa pozrieť pravde do očí a naliať si čistého vína.  

Vždy sa musíte na konci dňa opýtať sám seba, kto urobil to rozhodnutie?

Mať 100% zodpovednosť za svoj život znamená uznať, že ste príčinou všetkých svojich skúseností. Ak chcete byť naozaj úspešný, musíte prestať obviňovať iných a sťažovať sa na okolnosti.

Ak si chcete vybudovať život snov, dosiahnuť veľké životné ciele potom musíte tiež prevziať stopercentnú zodpovednosť za svoj osud. To znamená, že sa musíte vzdať všetkých výhovoriek, dôvodov, prečo ste doteraz nemohli uspieť.

 Zaujmite postoj, že vždy bolo vo vašich silách urobiť to lepšie. Existujú rôzne dôvody prečo sa vám niektoré veci nepodarili, mohla to byť neznalosť, mladícka nerozvážnosť, nedostatok uvedomenia, strach alebo iný dôvod na základe, ktorého ste sa rozhodli urobiť rozhodnutia po ktorých prišli výsledky, či už pozitívne alebo negatívne.

Minulosť je minulosť, oslobodťe sa od nej.

Ak niečo nevyjde tak, ako to bolo naplánované, spýtajte sa sami seba:

Čo som si myslel ?

Čomu som veril?

Čo som povedal alebo nepovedal?

Čo som urobil alebo neurobil, aby som dopracoval k výsledku?

Čo musím najbližšie urobiť inak, aby som dosiahol výsledky, aké si prajem?

Vďaka tomuto jednoduchému vzorcu bude chápanie stopercentnej zodpovednosti oveľa jasnejšie:

U + R = V

(Udalosť + Reakcia = Výsledok)

Podstatnou myšlienkou tohto kľúčového vzorca je plné pochopenie, že každý výsledok v živote (či je úspešný, alebo neúspešný), je výsledok vašej reakcie na predchádzajúcu udalosť vo vašom živote.

Môžete obviňovať vládu, ekonomiku, počasie, nedostatok peňazí, nízke vzdelanie, partnera/ku atď.

Tieto faktory sú naozaj prítomné v našich životoch.  Nehrajú však rozhodujúcu úlohu, pretože by nikto – nikdy neuspel!

Jim Carrey, Arnold Schwarzeneger, Sylvester Stallone by sa nikdy nestali filmovými hviezdami, Richard Branson by nikdy nezaložil Virgin a Walt Disney by nikdy nezaložil Disney. Jaromír Jágr alebo Zdeno Chára by sa nikdy nestali najlepšími hráčmi svojich mužstiev.

Proti každému zdôvodneniu, prečo je to nemožné, svedčia výsledky a úspechy tisícok ľudí po celom svete, ktorí mali podobné alebo rovnaké podmienky a v živote dosiahli to po čom túžili.

Pýtate sa v čom je to tajomstvo úspechu, v čom je ten rozdiel?

„Úspešní ľudia obmedzujúce faktory dokážu prekonávať.”

Poďte to raz a navždy zmeniť

Pozrime sa ako môžete meniť svoje reakcie „R“ na „U“ na prichádzajúce udalosti až kým nedosiahnete želané výsledky „V“, aké chcete.

Môžete zmeniť svoje myslenie, zmeniť svoju komunikáciu, zmeniť predstavy o sebe, zmeniť svoje správanie a veci, ktoré robíte. Môžete zmeniť všetko, nad čím máte kontrolu.

Ak chcete zmeniť svoj život potrebujete prevziať kontrolu nad svojimi myšlienkami, predstavami a svojím správaním.

Kouč vám dokáže podať pomocnú ruku, ukázať možnosti. Vy sa rozhodnete, ktorá cesta je pre vás tá pravá a najlepšia.

Článok vychádza z transformačného programu Pravidlá úspechu, ktorý vám pomôže dostať sa z miesta, kde ste, tam kde chcete byť.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov