Budúcnosť praje pripraveným, investujte do nej už teraz

1.7. 2020Michal0

Spomínate si na sa ťažké časy z rokov 2000, 2008 a aktuálny rok 2020 ? Udalosti, ktoré sa následne odohrali majú spoločnú jednu vec a tou bola “ekonomická kríza.“ Ľudia, ktorí ale neboli vystrašený a po prepadoch na trhu “rozumne investovali do kvalitných podnikov”, tak získali cenné aktíva v podobe zlacnených akcií podnikov a zisk na základe vyplatených dividend.

Warren Buffett nakupuje skvelé podniky za slušnú cenu a zároveň tvrdí:

Najlepšou vecou aká sa môže stať, keď sa veľká spoločnosť dostane do problémov. Chceme ju totiž kúpiť vtedy keď leží na operačnom stole.“

Všeobecne sa ľudia boja investovať a hlavne v SR a ČR sme stále veľmi konzervatívny. Bohužiaľ v západnej EU a vyspelom svete to robia ľudia opačne ako u nás a tie priepastné rozdiely v životnej úrovni dôchodcov sú razantné. Dôvod – počas aktívneho života investovali do svojej budúcnosti.

Veštec z Omahy ako ho volajú patrí medzi najbohatších a najväčších filantropov na svete. Je pre mňa inšpiráciou, sledujem ho a učím sa od neho.

Investovanie nie je jednoduché, ale nie je ani komplikované. Potrebujete pochopiť ako hovorí Warren “riziko prichádza z vašej nevedomosti.“ Zopakujem to ešte raz, pretože to je extrémne dôležité. Zamyslite sa nad týmito 3 slovami – Riziko pochádza z nevedomosti.

Toto je ten kľúčový dôvod, prečo ľudia prichádzajú o peniaze v svojom živote, pretože sa púšťajú  do riskantných vecí a nemajú dostatočnú vedomosť o tom do čoho presne investujú.

Nebol som výnimkou ani ja, urobil som obrovské chyby a tie chyby mi pomohli vidieť to, čo som predtým prehliadal.

Súčasná situácia zmení to ako poznáme naše životy a preto je na mieste pozerať sa oveľa viac do svojho budúceho života a pripraviť sa. Či ste mladý alebo starší, potrebujete pochopiť jednu kľúčovú vec, že o vaše finančné zabezpečenie sa viete postarať jedine vy sami a nik iný.

Investičný kouč vám pomôže nastaviť osobné investičné ciele

Potrebujete si uvedomiť, že jedine vy sa môžete postarať o seba a vašu rodinu. Vaše terajšie rozhodnutia budú určovať to, ako budete žiť o 20-30-40r.  

Ekonomické krízy prinášajú mimoriadne obchodné príležitosti.  Ak ste zamestnaný, tak máte k dispozícii 4 možnosti ako navýšiť svoj príjem alebo vybudovať aktíva:

  1. mať druhú brigádu/prácu, kde vymeníte svoj čas za peniaze,
  2. podnikať cez internet, pretože váš čas je obmedzený,
  3. získať vysoko platené zručnosti a dosiahnuť vyšší príjem,
  4. investovať do skvelých podnikov alebo nehnuteľností.

Najviac preferujem 3 a 4 bod. V týchto prípadoch investujete do samého seba a automaticky zvýšite šancu využiť tieto znalosti, ktoré vám pomôžu vybudovať cenné aktíva, ktoré sa o Vás postarajú. Potrebujete pochopiť, uvedomiť si a riadiť sa tým, že vaše hlavné aktívum počas vášho života je váš čas a znalosti, ktorými disponujete. Keď už ťažko pracujete a dostávate za svoju prácu peniaze tak sa potrebujete riadiť 2 hlavnými pravidlami Warrena Buffetta:

“Po prvé – nikdy nestrácaj svoje peniaze”

“Po druhé – nezabudni na prvé pravidlo”

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady spracovania osobných údajov